هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
http://

گل آیین با آثاری از پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود – خبرگزاری ایلنا

[1 اکتبر 2013]
گل آیین با آثاری از پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود – خبرگزاری ایلنا

 

خبر
گل آیین با آثاری از پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود
گل آیین با آثاری از پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود
۱۳۹۲-۰۷-۰۹, ۱۲:۱۷
کد خبر: ۱۰۹۴۰۲
سرویس: فرهنگی و هنری

خانه    پرینت    دوستان
آلبوم صوتی گل آیین حاوی ۱۸ قطعه از آثار ماندگار استاد پرویز مشکاتیان برای ساز سنتور به زودی منتشر می‌شود.

ایلنا: آلبوم صوتی گل آیین حاوی ۱۸ قطعه از آثار ماندگار استاد پرویز مشکاتیان برای ساز سنتور است که به زودی منتشر می‌شود.

به گزارش ایلنا، کتاب این مجموعه اولین بار در سال ۱۳۷۶ چاپ و نشر شده بود. اکثر آثار این مجموعه به صورت گروهی در کنسرت‌های گروه عارف اجرا شده‌اند، برای همین در این مجموعه تلاش شده اجرای قطعات با نگاهی تخصصی به ساز سنتور باشد.

در همین راستا سی دی‌های گل آوا و سل آیین نیز در آیندۀ نزدیک منتشر خواهند شد.

قطعات اجرا شده در این سی دی عبارتنداز: ۱- چهارمضراب شور، ۲- سماع آوا- (شور)، ۳- خزان – (شور)، ۴- مضراب پرانی شور، ۵- مضراب پرانی حسینی – (شور)، ۶- مضراب پرانی لنگ – (شور)، ۷- پیش درآمد ابوعطا، ۸- چهارمضراب ابوعطا، ۹- سیخی – ضربی ابوعطا، ۱۰- چند مضراب حجاز، ۱۱- چهارمضراب افشاری، ۱۲- پیش درآمد همایون، ۱۳- چهارمضراب همایون، ۱۴- چهار مضراب بیداد، ۱۵- چهارمضراب بیات راجه، ۱۶- کاروانیان – (راست پنجگاه)، ۱۷- ضربی راست پنجگاه، ۱۸- چند مضراب پنجگاه.

آهنگساز این اثر پرویز مشکاتیان و اجرای سنتور آن با علیرضا جواهری است.

در مقدمه سی دی آمده است:

در نواختن این آثار، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بار‌ها به شیوه‌ها و گونه‌های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده‌اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک وحالت‌های متفاوت نواخته شده‌اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک‌های مختلف مضرابی و استفاده از آن‌ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند. نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمات بوده است. بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ‌ها به خصوص در قطعات آرام‌تر مانند پیش درآمد‌ها، به صورت شناور اجرا می‌شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می‌شود. به جز دلیل بالا، در لحظاتی دیگر از اجرا، به خاطر تاکید بیشتر روی نکات آموزشی و بررسی دقیق‌تر حالات اجرایی، متر اجرا، کند‌تر شده است. از آنجا که در نت و نگارش مکتوب آثار موسیقی، هیچ‌گاه نمی‌توان جان مایۀ اصلی نغمات و ظرایف خاص اجرایی را لحاظ کرد، در لحظاتی از کار، شاهد متفاوت بودن اجرا با نمونۀ نگارش شدهٔ آن خواهیم بود. برخی تک ریز‌ها، چپ ریز‌ها، تکیه‌ها، سرمضراب‌ها، غلت‌ها و تحریر‌ها، از این جمله‌اند. امید است اجرای آموزشی این مجموعه باعث آشنایی هرچه بیشتر هنرجویان با حالات خاص اجرایی آثار هنرمند تاثیر گذار، زنده یاد پرویز مشکاتیان، شود.

پایان پیام
لیبل برچسب: پرویز مشکاتیان
لیبل مطالب مرتبط: :۱۳۹۲-۰۲-۱۵ آلبوم «سودای وطن» منتشر شد
test4418 test4387 test633