هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
http://www.

کتاب ˝خروش ماندگار˝ با آثاری از استاد علی اکبر شهنازی برای سنتور به زودی از سوی انتشارات آوای چکاد منتشر می‌شود. خبرگزاری هنر

[20 ژانویه 2014]
کتاب ˝خروش ماندگار˝ با آثاری از استاد علی اکبر شهنازی برای سنتور به زودی از سوی انتشارات آوای چکاد منتشر می‌شود. خبرگزاری هنر

خروش ماندگار˝ منتشر می‌شود

کتاب ˝خروش ماندگار˝ با آثاری از استاد علی اکبر شهنازی برای سنتور به زودی از سوی انتشارات آوای چکاد منتشر می‌شود.

۱۳۹۲ دوشنبه ۳۰ دی ساعت ۱۰:۳۱

به گزارش خبرنگار موسیقی هنرآنلاین، کتاب “خروش ماندگار” با آثاری از استاد علی اکبر شهنازی برای سنتور به زودی از سوی انتشارات آوای چکاد روانه بازار موسیقی می‌شود.

کتاب خروش ماندگار مجموعه ای است از پیش درآمد ها و رنگ‌های ساخته شده استاد علی اکبر شهنازی که توسط علیرضا بنایی برای ساز سنتور تنظیم، تدوین و نگارش شده است. همچنین نگارش نت این مجموعه توسط هیلا فیض پور صورت گرفته است. این کتاب توسط انتشارات چکاد هنر به علاقمندان سنتور و موسیقی ایرانی عرضه می‌شود.

استاد علی اکبر شهنازی از نوازندگان به نام و صاحب سبک تار و موسیقی ایرانی است که در سال ۱۲۷۶ دیده به جهان گشود.

پدر بزرگش علی اکبر فراهانی مشهور به جناب میرزا از برجسته ترین نوازندگان دربار ناصرالدین شاه بود که پس از صد ها سال بر روی موسیقی ملی ایران کارهای مدون بسیاری انجام داد. متاسفانه از ساز استاد فراهانی صفحه ای ضبط نشده است.

استاد علی اکبر شهنازی فرزند آقا حسینقلی بود و عمویش میرزا عبدالله هر دو از نوازندگان برجسته و صاحب سبک تار بودند و ردیف هر یک از این بزرگان مرجعی است برای هنرجویان موسیقی ایرانی در سراسر جهان. استاد شهنازی که آخرین بازمانده از خاندان فراهانی است ، نغمات و آهنگ های بسیاری ساخت، او در ساخت پیش درآمد شهره بود.

استاد علی اکبر شهنازی از سال ۱۳۴۵ الی ۱۳۵۰ ردیف های دستگاهی موسیقی ایرانی را با روایت خویش ضبط کرد که جزعی از گنجینه های موسیقی ملی ایران محسوب می شود. استاد شهنازی در سال ۱۳۶۳ در سن ۸۷ سالگی دیده از جهان فرو بست.

همچنین مقدمۀ این کتاب به قلم استاد مسعود شناسا از نوازندگان برجستۀ ساز سنتور می باشد وی در مقدمۀ کتاب به توضیحاتی در مورد ارزش نگارش آثار موسیقی و مکتوب کردن آنها پرداخته است و در ادامه توضیحاتی در مورد ویژگی های مکتب استاد علی اکبر شهنازی ارائه داده است.

علیرضا بنایی متولد سال ۱۳۵۳ در تهران است. موسیقی را با سنتوردر سال ۱۳۶۷ با سعید مسعودی آغاز کرد و پس از طی دورۀ متوسطه با ایشان ، به مدت چهار سال نیز نزد استاد مسعود شناسا به فراگیری دوره های عالی سنتور نوازی پرداخت.

تار را به عنوان ساز دوم خود برگزید و دورۀ مقدماتی را نزد بهرام ساعد و دورۀ متوسطه را نزد استاد زید الله طلوعی گذراند در ادامه از محضر استادان هوشنگ ظیف و حسین علیزاده نیز بهره مند گردید.

همچنین علاقۀ فراوانش به ساز سه تار ، وی را به محضر استاد جلال ذوالفنون کشاند و به مدت چهار سال نزد ایشان به فراگیری ردیف ها و دوره های آموزشی ساز سه تار پرداخت. همچنین در آهنگسازی و علوم مربوط به آن مانند هارمونی و کنتر پوان از محضر استادان فرهاد فخرالدینی و حسین دهلوی بهره مند گردید.

در ادامه ردیف های آوازی را نزد زنده یاد استاد احمد ابراهیمی فراگرفت. از دیگر آثار علیرضا بنایی در عرصۀ موسیقی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیست قطعه تنظیم شده برای سنتور از آثار استاد هوشنگ ظریف

دستگاه راست پنجگاه از ردیف استاد علی اکبر شهنازی برای سنتور

از زخمه تا مضراب، آثاری از استاد جلال ذوالفنون تنظیم شده برای سنتور

نجواهای پیر آواز، زندگی نامۀ استاد احمد ابراهیمی

همچنین قطعات نگارش شده در کتاب خروش ماندگار شامل پیش درآمد و رنگ شور، پیش درآمد و رنگ ابوعطا، پیش درامد و رنگ بیات ترک، پیش درآمد و رنگ افشاری، پیش درآمد و رنگ دشتی، پیش درآمد سه گاه (جنگ) و رنگ سه گاه، پیش درآمد و رنگ همایون، پیش درآمد و رنگ اصفهان، پیش درآمد و رنگ چهارگاه، پیش درآمد و رنگ ماهور است.

پایان پیام/۴۶

 

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633