هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
http://

پیش‌درآمدها و رنگ‌های علی‌اکبر خان شهنازی کتاب می‌شود. خبرگزاری ایسنا – ۹ بهمن ۱۳۹۲

[29 ژانویه 2014]
پیش‌درآمدها و رنگ‌های علی‌اکبر خان شهنازی کتاب می‌شود. خبرگزاری ایسنا – ۹ بهمن ۱۳۹۲

پیش‌درآمدها و رنگ‌های علی‌اکبر خان شهنازی کتاب می‌شود

» سرویس: فرهنگی و هنری – تجسمی و موسیقی
کد خبر: ۹۲۱۱۰۹۰۵۹۸۳
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ – ۰۹:۴۱
16-7.jpeg

کتاب «خروش ماندگار» مجموعه‌ای‌ است از پیش درآمدها و رنگ‌های ساخته شده علی اکبر شهنازی که توسط علیرضا بنایی برای ساز سنتور تنظیم، تدوین و نگارش شده است.

 

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویا ن ایران(ایسنا)،‌نگارش نت این مجموعه توسط هیلا فیض‌پور صورت گرفته و توسط انتشارات چکاد هنر به علاقه‌مندان سنتور و موسیقی ایرانی عرضه می‌شود.

 

علی اکبر شهنازی از نوازندگان بنام و صاحب سبک تار و موسیقی ایرانی‌ بود که در سال ۱۲۷۶ دیده به جهان گشود. پدربزرگش علی اکبر فراهانی مشهور به جناب میرزا از برجسته‌ترین نوازندگان دربار ناصرالدین شاه بود که پس از صدها سال بر روی موسیقی ملی ایران کارهای مدون بسیاری انجام داد.

 

شهنازی فرزند آقا حسینقلی بود و عمویش میرزا عبدالله هر دو از نوازندگان برجسته و صاحب سبک تار بودند و ردیف هر یک از این بزرگان مرجعی است برای هنرجویان موسیقی ایرانی در سراسر جهان. استاد شهنازی که آخرین بازمانده از خاندان فراهانی است، نغمات و آهنگ‌های بسیاری ساخت و در ساخت پیش درآمد شهره بود.

 

شهنازی از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰ ردیف‌های دستگاهی موسیقی ایرانی را با روایت خویش ضبط کرد که جزیی از گنجینه‌های موسیقی ملی ایران محسوب می‌شود. شهنازی در سال ۱۳۶۳ در سن ۸۷ سالگی دیده از جهان فرو بست.

 

همچنین مقدمه این کتاب به قلم مسعود شناسا از نوازندگان برجسته ساز سنتور است. وی در مقدمه کتاب به توضیحاتی در مورد ارزش نگارش آثار موسیقی و مکتوب کردن آنها پرداخته است و در ادامه توضیحاتی در مورد ویژگی‌های مکتب استاد علی اکبر شهنازی ارائه داده است.

 

پیش درآمد و رنگ شور، پیش درآمد و رنگ ابوعطا، پیش درآمد و رنگ بیات ترک، پیش درآمد و رنگ افشاری، پیش درآمد و رنگ دشتی، پیش درآمد سه‌گاه و رنگ سه‌گاه، پیش درآمد و رنگ همایون، پیش درآمد و رنگ اصفهان، پیش درآمد و رنگ چهارگاه و پیش درآمد و رنگ ماهور از قطعات نگارش شده در کتاب خروش ماندگار است.

 

انتهای پیام

 

 

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633