هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
http://

لوح فشردۀ گل آوا از آثار پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود – خبرگزاری ایلنا – ۱۳ دی ۱۳۹۲

[3 ژانویه 2014]
لوح فشردۀ گل آوا از آثار پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود – خبرگزاری ایلنا – ۱۳ دی ۱۳۹۲
لوح فشردۀ گل آوا از آثار پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود
لوح فشردۀ گل آوا از آثار پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود
۱۳۹۲-۱۰-۰۳, ۰۹:۵۲
کد خبر: ۱۳۱۲۶۵
سرویس: فرهنگی و هنری

خانه    پرینت    دوستان
سی دی گل آوا با نگاهی آموزشی به آثار ساخته شده توسط پرویز منشکاتیان و براساس کتاب گل آوا اجرا شده است.

ایلنا: در ادامۀ انتشار آثار صوتی استاد پرویز مشکاتیان برای ساز سنتور، سی دی گل آوا به زودی منتشر می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ این سی دی هم با نگاهی آموزشی به آثار ساخته شده توسط این هنرمند و براساس کتاب گل آوا اجرا شده است.

لازم به توضیح است که کتاب گل آوا اولین بار در سال ۱۳۷۷ چاپ و نشر شد که حاوی ۱۹ قطعه از آثار پرویز مشکاتیان تنظیم شده برای ساز سنتور است

این آثار از ماندگار‌ترین و ارزشمند‌ترین آثار چند دهۀ اخیر موسیقی ایران است که بسیاری از آن‌ها به گوش هر شنوندۀ ایرانی آشناست و اکثر این آثار برای گروه بزرگ ساز‌های ایرانی ضبط، تنظیم و اجرا شده‌اند و بسیاری از آن‌ها توسط گروه عارف به صورت زنده هم اجرا شده‌اند.

همچنین تعدادی از آثاراین مجموعه نیز توسط هنرمندان برجستۀ موسیقی ایران؛ استادان محمدرضا درویشی و کامبیز روشن روان برای ارکستر سنفونیک و ساز‌های تکنواز ایرانی تنظیم و منتشر شده‌اند. با توجه به اینکه بسیاری از این قطعات با تمامی ساز‌های ایرانی به صورت تکنوازی قابل اجراست، لذا بسیاری از هنرجویان ساز‌های ایرانی این قطعات را در مجموعه آثار اجرایی و تمرینی خود قرار می‌دهند.

همچنین اجرای اصلی برخی ازاین آثار با ساز سه تار بوده و در ابتدا برای این ساز تنظیم شده‌اند و بعد‌ها این قطعات به صورت تخصصی برای ساز سنتور هم تنظیم و نگارش شده‌اند.

مجموعۀ صوتی گل آوا با نگاهی تخصصی‌تر برای ساز سنتور ضبط و اجرا شده است و امید است برای هنرجویان این ساز پرطرفدار ایرانی بتواند مفید و آموزنده باشد.
آثار اجرا شده در این مجموعه عبارتند از:
۱- پیش درآمد شور
۲- ضربی اصول – شور
۳- گرایلی شستی و هشتری – شور
۴- مقدمۀ گنبد مینا – دشتی
۵- چهارمضراب سنتور و ارکس‌تر – دشتی و نوا
۶- طلوع – نوا
۷- چهارمضراب نهفت – نوا
۸- چهارمضراب بیات ترک
۹- رازونیاز – شوشتری
۱۰- مقدمه جان عشاق – اصفهان
۱۱- چکاد (مقدمه چهارگاه) – چهارگاه و اصفهان
۱۲- پیش درآمد نغمه – چهارگاه
۱۳- کرشمۀ زابل – چهارگاه
۱۴- پیش درآمد ماهور
۱۵- ضربی ماهور
۱۶- مضراب پرانی ماهور
۱۷- دومضراب اصفهان
۱۸- چهارمضراب عراق و نهیب – ماهور

در مقدمۀ این سی دی آمده است:

در نواختن آثاراین مجموعه، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بار‌ها به شیوه‌ها و گونه‌های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده‌اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک وحالت‌های متفاوت نواخته شده‌اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک‌های مختلف مضرابی و استفاده از آن‌ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند. همچنین نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمات بوده است. بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ‌ها به خصوص در قطعات آرام‌تر مانند پیش درآمد‌ها، به صورت شناور اجرا می‌شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می‌شود. به جز دلیل بالا، در لحظاتی دیگر از اجرا، به خاطر تاکید بیشتر روی نکات آموزشی و بررسی دقیق‌تر حالات اجرایی، متر اجرا، کند‌تر شده است. از آنجا که در نت و نگارش مکتوب، هیچ‌گاه نمی‌توان جان مایۀ اصلی نغمات و ظرایف خاص اجرایی را لحاظ کرد، در لحظاتی از کار، شاهد متفاوت بودن اجرا با نمونۀ نگارش شدهٔ آن خواهیم بود. برخی تک ریز‌ها، چپ ریز‌ها، تکیه‌ها، سرمضراب‌ها، غلت‌ها و تحریر‌ها، از این جمله‌اند. در اجرای برخی قطعات مانند مقدمۀ جان عشاق و گنبد مینا سعی شده مبنای اصلی بر اساس اجرای سه تار زنده یاد پرویز مشکاتیان باشد، برای همین در برخی موارد شاهد تفاوت‌هایی در کشش نغمات اجرای این مجموعه و نت نگارش شده هستیم. همچنین برخی از قطعات در اجراهای خصوصی با متر کاملا آزاد و حالت آوازی اجرا شده‌اند که با اجرای رسمی آن‌ها کاملا متفاوت هستند مانند قطعۀ رازو نیاز. ضمنا اجرای قطعۀ مقدمۀ دود عود از مجموعه آثار نگاشته شده در کتاب گل آوا به دلیل طولانی شدن زمان لوح فشردۀ صوتی، به مجموعۀ سل آیین منتقل شده است. امید است اجرای آموزشی این مجموعه باعث آشنایی هرچه بیشتر هنرجویان با حالات خاص اجرایی آثار هنرمند تاثیر گذار، زنده یاد پرویز مشکاتیان، شود.

پایان پیام

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633