هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://www.

لوح فشرده صوتی ˝گل آوا˝ که به اجرای آموزشی آثاری از استاد پرویز مشکاتیان برای سنتور اختصاص دارد، منتشر شد. خبرگزاری هنر

[10 فوریه 2014]
لوح فشرده صوتی ˝گل آوا˝ که به اجرای آموزشی آثاری از استاد پرویز مشکاتیان برای سنتور اختصاص دارد، منتشر شد. خبرگزاری هنر

لوح فشرده صوتی ˝گل آوا˝ منتشر شد

لوح فشرده صوتی ˝گل آوا˝ که به اجرای آموزشی آثاری از استاد پرویز مشکاتیان برای سنتور اختصاص دارد، منتشر شد.

۱۳۹۲ یکشنبه ۲۰ بهمن ساعت ۱۲:۵۵

به گزارش خبرنگار موسیقی هنرآنلاین، در ادامه انتشار آموزشی آثار صوتی استاد پرویز مشکاتیان برای ساز سنتور، آلبوم “گل آوا” منتشر شد. این آلبوم هم با نگاهی آموزشی به آثار ساخته شده توسط این هنرمند و بر اساس کتاب گل آوا اجرا شده است.

لازم به توضیح است که کتاب گل آوا اولین بار در سال ۱۳۷۷ چاپ و نشر شد که حاوی ۱۹ قطعه از آثار پرویز مشکاتیان تنظیم شده برای ساز سنتور است

این آثار از ماندگار ترین و ارزشمند ترین آثار چند دهۀ اخیر موسیقی ایران است که بسیاری از آنها به گوش هر شنوندۀ ایرانی آشناست و اکثر این آثار برای گروه بزرگ ساز های ایرانی ضبط، تنظیم و اجرا شده اند و بسیاری از آنها توسط گروه عارف به صورت زنده هم اجرا شده اند. همچنین تعدادی از آثاراین مجموعه نیز توسط هنرمندان برجستۀ موسیقی ایران استادان محمد رضا درویشی و کامبیز روشن روان برای ارکستر سنفونیک و ساز های تکنواز ایرانی تنظیم و منتشر شده اند.

با توجه به اینکه بسیاری از این قطعات با تمامی ساز های ایرانی به صورت تکنوازی قابل اجراست، لذا بسیاری از هنرجویان ساز های ایرانی این قطعات را در مجموعه آثار اجرایی و تمرینی خود قرار می‌دهند.

همچنین اجرای اصلی برخی ازاین آثار با ساز سه تار بوده و در ابتدا برای این ساز تنظیم شده اند و بعد ها این قطعات به صورت تخصصی برای ساز سنتور هم تنظیم و نگارش شده اند.

مجموعۀ صوتی گل آوا با نگاهی تخصصی تر برای ساز سنتور ضبط و اجرا شده است و امید است برای هنرجویان این ساز پر طرفدار ایرانی بتواند مفید و آموزنده باشد.

آثار اجرا شده در این مجموعه عبارتند از:

۱- پیش درآمد شور
۲- ضربی اصول – شور
۳- گرایلی شستی و هشتری – شور
۴- مقدمۀ گنبد مینا – دشتی
۵- چهارمضراب سنتور و ارکستر – دشتی و نوا
۶- طلوع – نوا
۷- چهارمضراب نهفت – نوا
۸- چهارمضراب بیات ترک
۹- رازونیاز – شوشتری
۱۰- مقدمه جان عشاق – اصفهان
۱۱- چکاد (مقدمه چهارگاه) – چهارگاه و اصفهان
۱۲- پیش درآمد نغمه – چهارگاه
۱۳- کرشمۀ زابل – چهارگاه
۱۴- پیش درآمد ماهور
۱۵- ضربی ماهور
۱۶- مضراب پرانی ماهور
۱۷- دومضراب اصفهان
۱۸- چهارمضراب عراق و نهیب – ماهور

همانطور که ذکر شد در همین راستا دو سی دی گل آئین و سل آئین از مجموعه آثار استاد پرویز مشکاتیان برای ساز سنتور توسط موسسۀ فرهنگی هنری آوای چکاد منتشر شده بود.

در همین راستا و در آیندۀ نزدیک دو سی دی گلچین یک و گلچین دو از آثار ارزشمند استاد رضا شفیعیان برای سنتور ، با نگاهی تحلیلی و آموزشی منتشر خواهد شد.

همچنین در مقدمۀ سی دی آمده است، در نواختن آثاراین مجموعه ، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بارها به شیوه ها و گونه های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک وحالت های متفاوت نواخته شده اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک های مختلف مضرابی و استفاده از آن ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند. همچنین نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمات بوده است.

بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ ها به خصوص در قطعات آرام تر مانند پیش درآمد ها، به صورت شناور اجرا می شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می شود. به جز دلیل بالا، در لحظاتی دیگر از اجرا، به خاطر تاکید بیشتر روی نکات آموزشی و بررسی دقیق تر حالات اجرایی، متر اجرا، کندتر شده است. از آنجا که در نت و نگارش مکتوب ، هیچ گاه نمی توان جان مایۀ اصلی نغمات و ظرایف خاص اجرایی را لحاظ کرد، در لحظاتی از کار، شاهد متفاوت بودن اجرا با نمونۀ نگارش شده ی آن خواهیم بود. برخی تک ریزها، چپ ریزها، تکیه ها، سرمضراب ها ، غلت ها و تحریر ها، از این جمله اند.

در اجرای برخی قطعات مانند مقدمۀ جان عشاق و گنبد مینا سعی شده مبنای اصلی بر اساس اجرای سه تار زنده یاد پرویز مشکاتیان باشد، برای همین در برخی موارد شاهد تفاوت هایی در کشش نغمات اجرای این مجموعه و نت نگارش شده هستیم.

همچنین برخی از قطعات در اجراهای خصوصی با متر کاملا آزاد و حالت آوازی اجرا شده اند که با اجرای رسمی آنها کاملا متفاوت هستند مانند قطعۀ رازو نیاز. ضمنا اجرای قطعۀ مقدمۀ دود عود از مجموعه آثار نگاشته شده در کتاب گل آوا به دلیل طولانی شدن زمان لوح فشردۀ صوتی، به مجموعۀ سل آئین منتقل شده است. امید است اجرای آموزشی این مجموعه باعث آشنایی هرچه بیشتر هنرجویان با حالات خاص اجرایی آثار هنرمند تاثیر گذار، زنده یاد پرویز مشکاتیان، شود.

 

پایان پیام/۴۶

 

 

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633