هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://www.

تنبک‌نوازی بهمن رجبی در «آوای چکاد» – خبرگزاری ایسنا

[16 سپتامبر 2013]
تنبک‌نوازی بهمن رجبی در «آوای چکاد» – خبرگزاری ایسنا

تنبک‌نوازی بهمن رجبی در «آوای چکاد»

» سرویس: فرهنگی و هنری – تجسمی و موسیقی
کد خبر: ۹۲۰۳۰۴۰۱۶۶۸
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ – ۱۰:۴۸
30-258.jpg

گزیده‌ای از اجرای بهمن رجبی(نوازنده پیشکسوت تنبک) و گروه «چکاد» در قالب یک آلبوم موسیقی انتشار پیدا کرد.

 

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این اثر «آوای چکاد» نام دارد و قطعاتی از هنرمندانی چون کلنل علینقی وزیری، پرویز مشکاتیان و رضا شفیعیان در آن گنجانده شده است.

 

پیش درآمد ابوعطا، چهارمضراب ابوعطا، تکنوازی تار در گوشه حجاز، کرشمه زابل، «دخترک ژولیده» و قطعات بسیار دیگری در این آلبوم قابل شنیدن است.

 

همچنین، علاوه بر بهمن رجبی، هوشنگ فراهانی، احمد مستنبط و علیرضا جواهری در این اثر هنرنمایی کرده‌اند.

 

در مقدمه آلبوم نوشته شده است: «مجموعه حاضر اولین اثر از مسسه فرهنگی هنری «آوای چکاد» است که بهانه‌­ای است به پاسداشت و احترام به نیم قرن تلاش بی وقفه معلم راستین هنر تنبک‌نوازی ایران، بهمن رجبی که براستی با ایمان و اعتقادی راسخ در عرصه فرهنگ موسیقایی ایران، چه در گفتار و نوشتار در تکاپوی اندیشیدن بر چرایی عوامل اجتماعی و تأثیر آن بر هنر موسیقی و چه در آموزش و تحقیق، راهی بس طولانی و پر فراز و نشیب را درنوردیده است.»

 

این یادداشت می‌افزاید: «باری اگر چه وی در دورانی زیست که هنر ناب جز در سرانگشت اندک هنرمندانی دلسوخته نبود، که همواره همراه بودند و اگر چه هیچ‌گاه روزگار با رویی خوش بر وی ننگریست، ولی بهمن رجبی آنگونه زیسته است که می‌اندیشد و آنگونه می‌اندیشد که زیسته است. در تنهایی همیشگی خویش نواخت و آموخت و به سر انگشتان هنرمند خویش ضرباهنگ زندگی را ساز کرد. اینک اما بسیارند هنرمندانی، که هنرآموخته مکتب بهمن رجبی بوده و هم اکنون نیز جوانان بسیاری با شیفتگی بسیار از رهروان و علاقه‌مندان به مکتب نوازندگی وی هستند.»

 

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: «ظرافت‌های نوازندگی، ابداع ریتم‌های متنوع، تنوع در شیوه اجرا و تکنیک‌های اجرایی، بسط و گسترش موتیف­‌های گوناگون در واریاسیون‌های متعدد، برخی از ویژگی­‌های مکتب بهمن رجبی است.»

 

لینک خبر

test4418 test4387 test633