هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
www.

˝گل آوا˝ پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود – خبرگزاری هنر ۲۹ آذر ۱۳۹۲

[3 ژانویه 2014]
˝گل آوا˝ پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود – خبرگزاری هنر ۲۹ آذر ۱۳۹۲

˝گل آوا˝ پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود

آلبوم صوتی ˝گل آوا˝ که آثاری از پرویز مشکاتیان برای سنتور است به زودی منتشر می‌شود.

۱۳۹۲ جمعه ۲۹ آذر ساعت ۰۹:۴۶

علیرضا جواهری، نوازنده سنتور در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی هنرآنلاین گفت: آلبوم صوتی “گل آوا” که آثاری از استاد پرویز مشکاتیان برای سنتور است به زودی از سوی موسسه فرهنگی هنری آوای چکاد روانه بازار موسیقی می‌شود.

این نوازنده سنتور در ادامه بیان کرد: این اثر با نگاهی آموزشی به آثار ساخته شده توسط این هنرمند و بر اساس کتاب گل آوا اجرا شده است. همچنین کتاب گل آوا اولین بار در سال ۱۳۷۷ چاپ و نشر شد که حاوی ۱۹ قطعه از آثار پرویز مشکاتیان تنظیم شده برای ساز سنتور است.

جواهری تاکید کرد: این آثار از ماندگارترین و ارزشمندترین آثار چند دهۀ اخیر موسیقی ایران است که بسیاری از آنها به گوش هر شنوندۀ ایرانی آشناست و اکثر این آثار برای گروه بزرگ سازهای ایرانی ضبط، تنظیم و اجرا شده‌اند و بسیاری از آنها توسط گروه عارف به صورت زنده هم اجرا شده‌اند.

علیرضا جواهری در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین تعدادی از آثار این مجموعه نیز توسط هنرمندان برجسته موسیقی ایران استادان محمدرضا درویشی و کامبیز روشن‌روان برای ارکستر سنفونیک و سازهای تکنواز ایرانی تنظیم و منتشر شده است. با توجه به اینکه بسیاری از این قطعات با تمامی سازهای ایرانی به صورت تکنوازی قابل اجرا است، بسیاری از هنرجویان سازهای ایرانی این قطعات را در مجموعه آثار اجرایی و تمرینی خود قرار می‌دهند.

این نوازنده سنتور افزود: همچنین اجرای اصلی برخی از این آثار با ساز سه‌تار بوده است و در ابتدا برای این ساز تنظیم شده‌اند و بعدها این قطعات به صورت تخصصی برای ساز سنتور هم تنظیم و نگارش شده‌اند.

جواهری در ادامه گفت: مجموعه صوتی گل‌آوا با نگاهی تخصصی‌تر برای ساز سنتور ضبط و اجرا شده است و امید است برای هنرجویان این ساز پر طرفدار ایرانی بتواند مفید و آموزنده باشد. همچنین آثار اجرا شده در این مجموعه شامل پیش درآمد شور، ضربی اصول، گرایلی شستی و هشتری، مقدمۀ گنبد مینا، چهارمضراب سنتور و ارکستر، طلوع، چهار مضراب نهفت، چهار مضراب بیات ترک، راز و نیاز، مقدمه جان عشاق، چکاد (مقدمه چهارگاه)، پیش درآمد نغمه، کرشمۀ زابل، پیش درآمد ماهور، ضربی ماهور، مضراب پرانی ماهور، دومضراب اصفهان،چهارمضراب عراق و نهیب است.

علیرضا جواهری در پایان گفت: همچنین به زودی و در ادامه انتشار آموزشی آثار این هنرمند، مجموعه “سل آیین” هم بر اساس این کتاب، منتشر خواهد شد.

گفتنی است، درمقدمه این اثر آمده است:” در نواختن آثار این مجموعه ، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بارها به شیوه‌ها و گونه‌های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده‌اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است.

همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک و حالت‌های متفاوت نواخته شده‌اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک‌های مختلف مضرابی و استفاده از آن‌ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند. همچنین نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمات بوده است.

بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ‌ها به خصوص در قطعات آرام تر مانند پیش درآمدها، به صورت شناور اجرا می‌شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می شود.

به جز دلیل بالا، در لحظاتی دیگر از اجرا، به خاطر تاکید بیشتر روی نکات آموزشی و بررسی دقیق‌تر حالات اجرایی، متر اجرا، کندتر شده است. از آنجا که در نت و نگارش مکتوب، هیچ‌گاه نمی‌توان جان مایۀ اصلی نغمات و ظرایف خاص اجرایی را لحاظ کرد، در لحظاتی از کار، شاهد متفاوت بودن اجرا با نمونۀ نگارش شده‌ی آن خواهیم بود. برخی تک‌ریزها، چپ‌ریزها، تکیه‌ها، سرمضراب ها، غلت‌ها و تحریرها، از این جمله‌اند.

در اجرای برخی قطعات مانند مقدمۀ جان عشاق و گنبد مینا سعی شده مبنای اصلی بر اساس اجرای سه تار زنده یاد پرویز مشکاتیان باشد، برای همین در برخی موارد شاهد تفاوت‌هایی در کشش نغمات اجرای این مجموعه و نت نگارش شده هستیم.

همچنین برخی از قطعات در اجراهای خصوصی با متر کاملا آزاد و حالت آوازی اجرا شده اند که با اجرای رسمی آنها کاملا متفاوت هستند مانند قطعۀ رازو نیاز. ضمنا اجرای قطعۀ مقدمۀ دود عود از مجموعه آثار نگاشته شده در کتاب گل آوا به دلیل طولانی شدن زمان لوح فشردۀ صوتی، به مجموعۀ سل آیین منتقل شده است.

امید است اجرای آموزشی این مجموعه باعث آشنایی هرچه بیشتر هنرجویان با حالات خاص اجرایی آثار هنرمند تاثیر گذار، زنده یاد پرویز مشکاتیان، شود.”

 

پایان پیام/۴۶

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633