هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://

گل آوای پرویز مشکاتیان منتشر شد/ اجرای ماندگارترین نغمات موسیقی ایران – خبرگزاری مهر

[8 فوریه 2014]
گل آوای پرویز مشکاتیان منتشر شد/ اجرای ماندگارترین نغمات موسیقی ایران – خبرگزاری مهر

 

فرهنگ و هنر > موسیقی و هنرهای تجسمی

گل آوای پرویز مشکاتیان منتشر شد/ اجرای ماندگارترین نغمات موسیقی ایران
آلبوم موسیقایی «گل آوا» با اجرای مجموعه قطعات منتخب زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان توسط موسسه آوای چکاد روانه بازار موسیقی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این آلبوم که اجرای سنتور آن بر عهده علیرضا جواهری است مجموعه منتخبی از قطعات ساخته شده توسط استاد پرویز مشکاتیان برای علاقه مندان موسیقی ایرانی عرضه شده است.

این مجموعه آموزشی موسیقایی در ادامۀ انتشار آموزشی  آثار صوتی استاد پرویز مشکاتیان برای ساز سنتور و با نگاهی آموزشی به آثار ساخته شده توسط این هنرمند و بر اساس کتاب گل آوا اجرا شده است. البته کتاب گل آوا اولین بار در سال ۱۳۷۷ چاپ شد که حاوی ۱۹ قطعه از آثار پرویز مشکاتیان تنظیم شده برای ساز سنتور است.

این آثار از ماندگارترین و ارزشمندترین آثار چند دهۀ اخیر موسیقی ایران است که اغلب آنها برای گروه بزرگ سازهای ایرانی ضبط، تنظیم و اجرا شده اند و بسیاری از آنها پیش از این توسط گروه عارف به صورت زنده هم اجرا شده اند. همچنین  تعدادی از آثار این مجموعه نیز توسط هنرمندان برجستۀ موسیقی ایران استادان محمد رضا درویشی و کامبیز روشن روان برای ارکستر سنفونیک و سازهای تکنواز ایرانی تنظیم و منتشر شده اند.

 پیش درآمد شور، ضربی اصول، گرایلی شستی و هشتری، مقدمۀ گنبد مینا، چهارمضراب سنتور و ارکستر، طلوع، چهار مضراب نهفت، چهار مضراب بیات ترک، راز و نیاز، مقدمه جان عشاق، چکاد (مقدمه چهارگاه) پیش درآمد نغمه، کرشمۀ زابل، ضربی ماهور، مضراب پرانی، دو مضراب اصفهان و چهارمضراب عراق و نهیب آثار منتشر شده در این آلبوم هستند.

 علیرضا جواهری هنرمند خالق این اثر در یادداشتی که در آلبوم منتشر شده، آورده است: در نواختن آثاراین مجموعه ، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بارها به شیوه ها و گونه های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است.

 همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک و حالت های متفاوت نواخته شده اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک های مختلف مضرابی و استفاده از آن ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند. همچنین نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمات بوده است. بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ ها به خصوص در قطعات آرام تر مانند پیش درآمدها، به صورت شناور اجرا می شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می شود.

به جز دلیل بالا، در لحظاتی دیگر از اجرا، به خاطر تاکید بیشتر روی نکات آموزشی و بررسی دقیق تر حالات اجرایی، متر اجرا، کندتر شده است. از آنجا که در نت و نگارش مکتوب ، هیچ گاه نمی توان جان مایۀ اصلی نغمات و ظرایف خاص اجرایی را لحاظ کرد، در لحظاتی از کار، شاهد متفاوت بودن اجرا با نمونۀ نگارش شده آن خواهیم بود.

برخی تک ریزها، چپ ریزها، تکیه ها، سرمضراب ها ، غلت ها و تحریر ها، از این جمله اند. در اجرای برخی قطعات مانند مقدمۀ جان عشاق و گنبد مینا سعی شده مبنای اصلی بر اساس اجرای سه تار زنده یاد پرویز مشکاتیان باشد ، برای همین در برخی موارد شاهد تفاوت هایی در کشش نغمات اجرای این مجموعه و نت نگارش شده هستیم.

همچنین برخی از قطعات در اجراهای خصوصی با متر کاملا آزاد و حالت آوازی اجرا شده اند که با اجرای رسمی آنها کاملا متفاوت هستند مانند قطعۀ راز و نیاز. ضمنا اجرای قطعۀ مقدمۀ دود عود از مجموعه آثار نگاشته شده در کتاب گل آوا به دلیل طولانی شدن زمان لوح فشردۀ صوتی ، به مجموعۀ سل آئین منتقل شده است.

آلبوم «گل آوا» با مجوز شماره ۹۲۸۰۶۰ وزارت ارشاد و شماره ۱۵۳۰۲ کتابخانه ملی توسط موسسه فرهنگی هنری آوای چکاد روانه بازار موسیقی شده است.

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633