هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://www.

وارش – گلچینی از قطعات موسیقی مازنداران برای سنتور – محسن غلامی

وارش – گلچینی از قطعات موسیقی مازنداران برای سنتور – محسن غلامی

varesh - Mohsen Gholami

وارش

گلچینی از قطعات موسیقی مازنداران برای سنتور

گردآوری و تنظیم : محسن غلامی

ویرایش : علیرضا جواهری

ناشر : چکاد هنر

طرح روی جلد : حمید حسین پور

لیتوگرافی : هنر گرافیک

چاپ : آذین

صحافی : آذین

نوبت چاپ : اول ، پاییز ۱۳۹۶

شمارگان : ۱۰۰۰ جلد

قیمت : ۲۰۰۰۰۰ ریال

مقدمۀ نویسندۀ کتاب :

موسیقی مازندران از دیرباز دارای ساختاری خاص از لحاظ نغمات، بسیار جذاب بوده و  زیبایی های آن همیشه زبانزد خاص و عام بوده است.

بعضی از نغمه های محلی و مقامی این استان کاملا برای اهل هنر و همچنین  علاقمندان موسیقی شناخته شده بوده و از گذشته های دور بین آنها رواج داشته است. مدتها قبل برخی از این آثار را گردآوری و نت نگاری کرده  و به هنرجویان  به صورت پراکنده تدریس می نمودم.

اما به دلیل وسعت و فراوانی قطعات زیبا در این استان ، بر آن شدم تا برخی از آهنگ ها و ترانه  های  معروف را جمع آوری  و به صورت کتاب  حاضر برای ساز سنتور تهیه و تنظیم کنم تا این آثار در قالب یک مجموعۀ آموزشی مدون شده در دسترس  علاقمندان این نوع موسیقی  قرار گیرد.

در ابتدا تصمیم بر این بود که نت ها به صورت بسیار ساده  و روان تنظیم شوند.اما وجود حالت ها  و ظرافتهای اجرایی در  بسیاری  از این نغمات باعث  شد تا  زینتها و ریزه کاری ها در حد لازم در  نتها  اعمال  گردد تا درحین اجرا، علاوه بر زیبایی های نغمات ، ظرافت های مضرابی و اجرایی نیز برای هنرجویان ملموس باشد.

قسمت عمدۀ این تصنیفها و ترانه ها، در دستگاه شور و متعلقات آن بوده و بخش دوم آن در دستگاه های سه گاه و همایون می باشد که با همکاری  دوست گرامی آقای  علیرضا جواهری  به مانند کتاب های  قبل تنظیم ، گردآوری و ویرایش شده است.

همزمان با چاپ و نشر کتاب ،  لوح صوتی این مجموعه نیز با توجه به تکنیک های اجرایی نوشته شده در  کتاب توسط شاگرد و دوست هنرمندم آقای آرمین خامه ور اجرا شده تا  دسترسی هنرجویان به اجرای صوتی  این مجموعه نیز آسان تر گردد.امیدوارم این اثر برای هنرآموزان و هنرجویان علاقمند به موسیقی  مازندران مفید واقع گردد.

محسن غلامی- مهر ماه ۱۳۹۶

test4418 test4387 test633