هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
http://www.

مجموعه «سل آئین» سومین لوح فشرده از مجموعه آثار پرویز مشکاتیان توسط موسسه فرهنگی و هنری آوای چکاد منتشر شد. خبرگزاری فارس ۱۶ بهمن ۱۳۹۲

[5 فوریه 2014]
مجموعه «سل آئین» سومین لوح فشرده از مجموعه آثار پرویز مشکاتیان توسط موسسه فرهنگی و هنری آوای چکاد منتشر شد. خبرگزاری فارس ۱۶ بهمن ۱۳۹۲

ارسال به دوستان

سومین لوح فشرده از مجموعه آثار پرویز مشکاتیان منتشر شد

مجموعه «سل آئین» سومین لوح فشرده از مجموعه آثار پرویز مشکاتیان توسط موسسه فرهنگی و هنری آوای چکاد منتشر شد.

خبرگزاری فارس: سومین لوح فشرده از مجموعه آثار پرویز مشکاتیان منتشر شد

 

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «سل آئین» برای ساز سنتور تنظیم و نگارش شده و با نگاهی تحلیلی و آموزشی توسط علیرضا جواهری ضبط و اجرا شده است و توسط موسسۀ فرهنگی هنری آوای چکاد منتشر شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

در همین راستا قبلا نیز سی دی‌های گل آیین ( ۱۸ قطعه برای سنتور ) و توسط این موسسۀ منتشر شده و در دسترس علاقمندان سنتور و موسیقی ایرانی قرار گرفته است.

این سی دی بر اساس کتاب سل آئین ضبط و اجرا شده و این کتاب نخستین بار در سال ۱۳۷۹ منتشر شده و در اختیار علاقمندان ساز سنتور و موسیقی ایرانی قرار گرفت.

به گفته علرضا جواهری، پس از گذشت سال‌ها از انتشار کتاب سل آئین، ضرورت اجرای این قطعات با نگاهی تحلیلی و آموزشی احساس می‌شد چون تمامی قطعات این مجموعه جز معروف‌ترین آثار ساخته شده و منتشر شده در زمینۀ موسیقی ایرانی به خصوص ساز سنتور، در چند دهۀ اخیر است و با توجه به اینکه اکثر این آثار در نوار‌ها و سی‌دی های متفاوت به صورت گروهی با گروه ساز های ملی ایران تنظیم و اجرا شده اند ، لذا لازم بود این قطعات که در اصل برای ساز تخصصی استاد پرویز مشکاتیان (سنتور) تنظیم شده‌اند ، با این ساز و به صورت تکنوازی نیز اجرا و ضبط شوند تا قابل استفاده برای هنرجویان باشد. هرچند که اکثر آثار این مجموعه نیز همانند آثار نگاشته شده در کتاب گل آوا قابل اجرا با تمامی ساز های ایرانی هست و اکثر نوازندگان سازهای مختلف ایرانی در تمرینات و اجراهای خود از این قطعات استفاده می‌کنند.

در بخشی از مقدمه توضیحات این لوح فشرده آمده است: «در نواختن آثاراین مجموعه ، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بارها به شیوه ها و گونه های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک وحالت های متفاوت نواخته شده اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک های مختلف مضرابی و استفاده از آن ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند. همچنین نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمات بوده است. بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ ها به خصوص در قطعات آرام تر مانند پیش درآمد ها، به صورت شناور اجرا می شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می‌شود.»

انتهای پیام/

 

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633