هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
http://

مجموعه آثاری از رضا شفیعیان برای سنتور آلبوم موسیقی «گلچین دو» منتشر شد – خبرگزاری فارس ۳۰ بهمن ۱۳۹۳

[11 مارس 2015]
مجموعه آثاری از رضا شفیعیان برای سنتور آلبوم موسیقی «گلچین دو» منتشر شد – خبرگزاری فارس ۳۰ بهمن ۱۳۹۳
نسخه چاپیارسال به دوستان
مجموعه آثاری از رضا شفیعیان برای سنتور
آلبوم موسیقی «گلچین دو» منتشر شد

«گلچین دو» به اهتمام بهمن رجبی و با همکاری علیرضا جواهری بر اساس کتابی به همین نام، اجرا و ضبط شده است. در آلبوم گلچین دو، قطعات با نگاهی پژوهشی و آموزشی نواخته شده‌اند.

خبرگزاری فارس: آلبوم موسیقی «گلچین دو» منتشر شد

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، با توجه به اینکه اکثر قطعات این مجموعه در اوایل دهۀ ۵۰ اجرا شده بودند و اجراهای اصلی آنها در دسترس نبودند، برای معرفی هر چه بهتر آثار استاد شفیعیان این مجموعه در زمستان ۱۳۹۱ اجرای مجدد و ضبط شد و هم اکنون در دسترس علاقمندان آن قرار می‌گیرد.

قطعات اجرا شده در این آلبوم، شامل قطعات، پیش درآمد شور، چهارمضراب شور، چهار مضراب بیات ترک، رنگ بیات ترک، چهار مضراب دشتی ر، چهارمضراب دشتی لا، چهار مضراب دشتی می، چهار مضراب سه گاه ۱، چهارمضراب سه گاه ۲، رنگ سه گاه، پنج ضربی مخالف سه گاه، چهار مضراب همایون، مقدمۀ اصفهان دو، چهارمضراب اصفهان دو، چهارمضراب اصفهان سل، چهار مضراب ماهور سی بمل، چهارمضراب ماهور دو ۱، چهار مضراب ماهور دو ۲، چهارمضراب چهارگاه لا، می‌شود.

در متن یادداشت این آلبوم آمده است: «اثرِ پیش رو، بازسازیِ  دوره‌ای درخشان از موسیقی ایرانی است  که در آن، مفهوم واقعی همنوازی با ساز کوبه‌ای به چشم می‌آید. دوره‌ای که تنبک همانند سازِ نغمه پردازِ همراهِ خود، نقشی بنیادین در اجرا داشته است. شاید بتوان همنوازی هنرمندان بزرگوار رضا شفیعیان و بهمن رجبی را نقطه عطفی در این زمینه قلمداد کرد.

ارتباط متقابل دو ساز تنبک و سنتور که نقشی تنگاتنگ و درخشان را در کنار هم ایفا می‌کنند باعثِ ایجادِ هماهنگی در ساختار و جمله بندیِ این آثار شده است. تاحدی که فقدان هر یک از این دو ساز، باعث خلاء شنیداری می شود. شاید تاثیر پذیری این دو هنرمند از گذشتگان و معاصرین خود بیشترین اثر را در ارائه هرچه بهتر این آثار داشته است. این تاثیر پذیری را می توان هم از لحاظ جمله بندی و ساختار ملودیک و هم بیان ریتمیک ، بررسی نمود.

رضا شفیعیان  یکی از هنرمندانِ بزرگ در عرصه ی سنتورنوازی، پلی است میانِ نوازندگانِ قدیم و معاصرِ سنتور. در نغمات و جملاتِ زیبای رضا شفیعیان می‌توان ردپای برخی از هنرمندانِ توانا، همچون: ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، حبیب سماعی، نورعلی برومند،  یوسف فروتن، رضا ورزنده، فرامرز پایور و… را یافت. همکاری مستمر با گروه حفظ و اشاعه موسیقی و اجرای کنسرت‌های موسیقی ایرانی با گروه درویش از جمله فعالیت های این هنرمندِ بزرگوار است.

بهمن رجبی علاوه بر حفظِ ساختارِ ریتمیک، جمله بندی و ساختارِ هدفمند را در سازِ تنبک نهادینه کرد و در سطحی بالاتر به بسط و گسترشِ بسیاری از جملات کوتاهِ ریتمیک پرداخت به نحوی که برای اولین بار شاهد به وجود آمدن قطعاتی هدفمند برای این ساز بودیم. قطعاتی که علاوه بر ساختار و جمله بندی هدفمند و انسجام ریتمیک ، حاوی نگاهی هنری و متفاوت، به دور از جلوه های صرفا نمایشی برای این ساز بودند. جمله بندی ریتمیک و بسط و گسترشِ هدفمندِ آن به قبل و بعد از بهمن رجبی تقسیم می شود.»

بر اساس این گزارش، «گلچین دو» باهتمام بهمن رجبی و با همکاری علیرضا جواهری بر اساس کتابی به همین نام، اجرا و ضبط شده است. در آلبوم گلچین دو قطعات با نگاهی پژوهشی و آموزشی نواخته شده‌اند.

 پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633