هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://

لوح فشرده مجموعه آثار استاد پرویز مشکاتیان آهنگساز و موسیقیدان کشورمان به نوازندگی علیرضا جواهری با نام سل آیین به بازار می آید . خبرگزاری ایرنا ۲۸ دی ۱۳۹۲

[18 ژانویه 2014]
لوح فشرده مجموعه آثار استاد پرویز مشکاتیان آهنگساز و موسیقیدان کشورمان به نوازندگی علیرضا جواهری با نام سل آیین به بازار می آید . خبرگزاری ایرنا ۲۸ دی ۱۳۹۲

انتشار آثار پرویز مشکاتیان

تهران – لوح فشرده مجموعه آثار استاد پرویز مشکاتیان آهنگساز و موسیقیدان کشورمان به نوازندگی علیرضا جواهری با نام سل آیین به بازار می آید .

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، این مجموعه سومین لوح فشرده (سی دی) از مجموعه آثار استاد پرویز مشکاتیان آهنگساز، موسیقی دان، نوازنده سرشناس سنتور ، استاد دانشگاه و پژوهشگر نامی ایران است.

این سی دی بر اساس کتاب با نام سل آیین که سال انتشار آن به سال ۱۳۷۹ برمی گردد ضبط و اجرا شده است .

سی دی های گل آیین ( ۱۸ قطعه برای سنتور ) و گل آوا ( ۱۹ قطعه برای سنتور ) را قبلا موسسه فرهنگی هنری آوای چکاد منتشر کرده است.

لوح فشرده کتاب بیست قطعه برای سنتور نمیز سال ها قبل توسط محمدرضا رستمیان ضبط ، اجرا و منتشر شده بود که به عنوان یک مجموعه تحلیلی ارزشمند سالهاست که در دسترس هنرجویان و علاقه مندان سنتور و موسیقی ایرانی قرار دارد.

پس از گذشت سال ها از انتشار کتاب سل آیین ، ضرورت اجرای این قطعات با نگاهی تحلیلی و آموزشی احساس می شد چرا که تمامی قطعات این مجموعه جز معروف ترین آثار ساخته شده و منتشر شده در زمینه موسیقی ایرانی به خصوص ساز سنتور، در چند دهه اخیر محسوب می شود.

با توجه به اینکه بیشتر این آثار در نوار ها و سی دی های متفاوت به صورت گروهی با گروه ساز های ملی ایران تنظیم و اجرا شده اند، انتشار این مجموعه شرایط را برای استفاده هنرجویان و علاقه مندان به ساخته های استاد مشکاتیان در یک آلبوم مجزا هموار می کند.

در این مجموعه قطعات سماع آیین در آواز اصفهان ، جستجو (شوشتری)، دادو بیداد (همایون) چند مضراب بیداد (همایون و شور)،چهارمضراب ماهور ،چهارمضراب نهیب (ماهور)چهارمضراب دلکش (ماهور) ، انتظار( ماهور) ، چهارمضراب چهارگاه ، رنگ دشتی ، و دود عود در (نوا) در این مجموعه عرضه خواهد شد.

در مقدمه این مجموعه آمده است:

در نواختن آثاراین مجموعه ، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است ، در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک وحالت های متفاوت نواخته شده اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک های مختلف مضرابی و استفاده از آن ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند.

در بخش دیگری آمده است: نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایه اصلی نغمات بوده بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ ها به خصوص در قطعات آرام تر مانند پیش درآمد ها، به صورت شناور اجرا می شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می شود ، به منظور تاکید بیشتر روی نکات آموزشی و بررسی دقیق تر حالات اجرایی، متر اجرا، کندتر شده است.

از آنجا که در نت و نگارش مکتوب ، هیچ گاه نمی توان جان مایه اصلی نغمات و ظرایف خاص اجرایی را لحاظ کرد، در لحظاتی از کار، متفاوت بودن اجرا با نمونه نگارش شده آن را شاهد هستیم که از این میان می توان به برخی تک ریزها، چپ ریزها، تکیه ها، سرمضراب ها و تحریر ها اشاره کرد.

این مجموعه راجموعه فرهنگی هنری آوا چکاد به بازار عرضه می کند.

فراهنگ (۲) ** ۹۲۵۲**۱۵۸۸

 

پیوند اصلی خبر

test4418 test4387 test633