هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://www.

قصۀ وفا – محسن غلامی

قصۀ وفا – محسن غلامی

قصۀ وفا

مجموعه پارتیتور های قطعات سنتور آلبوم قصۀ وفا

نویسنده و مولف : محسن غلامی

نگارش نت : محسن غلامی

ناشر : چکاد هنر

طرح روی جلد: محسن غلامی

چاپ: آذین

صحافی : آذین

نوبت چاپ: اول، تابستان ۱۳۹۸

شمارگان: ۱۰۰۰ جلد

قیمت: ۴۵۰۰۰۰ ریال

مجموعۀ حاضر، اجرای آلبوم قصۀ وفا می باشد که پیش از این در زمستان ۱۳۹۷ منتشر شده است.

این اثر یک  آلبوم تخصصی در زمینه همنوازی و  کوارتت (چهارنوازی) سنتور می باشد که در دستگاه های  شور می و نوا ( با اندکی تغییرات در کوک قطعات) ، ساخته و اجرا شده است.

در این کتاب همانند آلبوم هشت قطعه به نام های

دیدار   اولین پروازنوبهار یادگذشته قصه وفا – روزگاران رقص شیدایی شور و شوق

به همراه پارتیتور کامل آنها به چاپ رسیده است.

نت خطوط مختلف سنتور در هر قطعه به صورت جدا استخراج شده و تا قابل استفاده بهتری برای نوازندگان باشد.

کوک قطعات در آلبوم از دستگاه نوا شروع شده و  با دستگاه شور و آواز دشتی خاتمه می یابد.

این آلبوم و کتاب در ادامه و پیرو آلبوم های ساحل خیال و سایه خیال و ….. می باشد که در آن آثار نیز پارتیتور قطعات منتشر شده بود.

اما از آنجایی که این اثر کاملاً تخصصی در این زمینه می باشد، اهمیت بیشتری به آن داده شده تا  در  این شیوه  بیانگر نکات کامل همنوازی گروهی این ساز باشد و استفاده از این پارتیتور ها به هنرجویان علاقمند به همنوازی در این رشته کمک نماید .

در بعضی از قطعات آلبوم، تنوع کوک زیادی مشاهده می شود. به عنوان مثال در قطعه قصۀ وفا ، از نت فا در  کوک های مختلف به صورت بکار و سری  و دیز استفاده شده است که در  حالت عادی باید هر سه نت در  ساز به این روش و البته به دلخواه نوازنده در ترتیب آن کوک شود.

اما در آلبوم با توجه به ضبط استودیویی ، این امکان فراهم بوده که از یک نت در یک پوزیسیون ، استفاده از هر سه کوک مورد نظر انجام شود و در  پارتیتور ها نیز به همین صورت نشان داده شده است.

نکتۀ دیگر در مورد قطعات این است که سعی شده خط سنتور یک ، با تکنیک های کامل نوشته شود تا استفادۀ درست از ملودی قطعات تا  حد زیادی آسان تر باشد.اما در خطوط دیگر فقط ساختار ملودیک آن نوشته شده و با توجه به اینکه نقش همراهی کننده خط اول را دارند، ساده نویسی شده است و اجرای تکنیک های مختلف مضرابی برای آنها به عهده نوازندگان و به صورت دلخواه گذاشته شده است.

مجموعه های دیگری نیز در این زمینه در دست انتشار می باشد که آلبوم تنیده در جان و …. از آن جمله اند که در پاییز سال ۹۸ منتشر خواهند شد.

محسن غلامی تابستان ۱۳۹۸

test4418 test4387 test633