هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://www.

سنتور و تکنیک ۳ – تمرین هایی برای سرمضراب در سنتور – محسن غلامی

سنتور و تکنیک ۳ – تمرین هایی برای سرمضراب در سنتور – محسن غلامی

Santour & Technique 3 Fa

سنتور و تکنیک ۳

تمرین هایی برای سرمضراب در سنتور

نویسنده و مولف : محسن غلامی

ویرایش : علیرضا جواهری

ناشر : چکاد هنر

طرح جلد : حمید حسین پور

چاپ : آذین

صحافی : آذین

نوبت چاپ : اول ، بهار ۱۳۹۷

قیمت ۱۵۰۰۰۰ ریال

مقدمۀ نویسنده

 

مجموعۀ حاضر  جلد سوم  کتاب سنتور و تکنیک می باشد که برای تمرین سر مضراب و دراب در نوازندگی این ساز در نظر گرفته شده است. در کل اگر بخواهیم انواع مختلف این تکنیک را در سنتور نوازی  بر شماریم می توان گفت که در مجموع چهار یا پنج نوع مختلف این تکنیک وجود دارد که میشود در پنج قطعه به کل آن اشاره نمود .

اما با توجه به روال جلدهای قبلی ،  سعی شده قطعات بیشتری با نوع و فرمهای  متفاوت و مختلف ریتمیک برای تمرین سرمضرابها در سنتور ، در این کتاب مورد استفاده قرار گیرد تا هنرجویان بتوانند با توجه به تعدد قطعات ، انواع این تکنیک را با شیوه ای جدید تر بنوازند. همانند کتاب قبلی در این مجموعه نیز سعی شده ابتدا ساختارملودیک قطعات حفظ شود تا از این طریق برای حفظ شدن و رسیدن به حس اصلی  قطعات ، هنرجویان به درک و دریافت بالاتری از تکنیک های سنتور نوازی دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل  برای حفظ ویژگی گفته شده ، کمی از تکنیکهای مورد استفاده در دو جلد قبلی مانند پاساژ و آرپژ نیز به کار گرفته شده است تا فرم ملودیک قطعات بیشتر نمود داشته باشد . در این کتاب بیست قطعۀ تمرینی در جهت فراگیری تکنیک های معمول  سرمضراب ، در نوازندگی سنتور نوشته شده و مترونوم و سرعت اجرایی آن نیزبه طور دقیق تنظیم شده است. در ابتدا نوازندگان میتوانند با سرعت کمتر از آنچه که بر روی قطعات نوشته شده ، آنها را تمرین و اجرا نمایند و به تدریج اجرای قطعات را به سرعت اصلی برسانند.

لوح صوتی اجرای این کتاب نیز توسط خانم رویا باقرزاده با توجه به مترونوم اصلی قطعات اجرا شده و ضمیمه کتاب شده است.

 در مجموعۀ بعدی و جلد چهارم این اثر ، به تمرین و اجرای تکنیک هایی همانند قطعات دو صدایی (استقلال دست های راست و چپ) در سنتور نوازی  پرداخته خواهد شد. امیدوارم که این اثر تا حدی  بیانگر شیوه ها  و تکنیک های  متدوال  نوازندگی سنتور باشد و برای علاقمندان به این ساز  مفید واقع گردد.

                                                                                                                                محسن غلامی

فروردین ۱۳۹۷

test4418 test4387 test633