هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
http://www.

در گفت‌وگو با فارس عنوان شد : «گل آیین» مشکاتیان هفته آینده به بازار می‌آید

[18 اکتبر 2013]
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد : «گل آیین» مشکاتیان هفته آینده به بازار می‌آید
نسخه چاپیارسال به دوستان
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد
«گل آیین» مشکاتیان هفته آینده به بازار می‌آید

آلبوم صوتی گل آیین شامل ۱۸ قطعه از آثار ماندگار پرویز مشکاتیان برای ساز سنتورکه کتاب آن اولین بار در سال ۱۳۷۶ و در زمان حیات مرحوم مشکاتیان چاپ و منتشر شده بود، اوایل هفته آینده به بازار موسیقی می‌رسد.

خبرگزاری فارس: «گل آیین» مشکاتیان هفته آینده به بازار می‌آید

«علیرضا جواهری» نوازنده سنتور و از شاگردان پرویز مشکاتیان که پیشتر کتاب  سنتور نوازی و مجموعه تصانیف و گروه نوازی  های پرویز مشکاتیان را با نظارت ایشان منتشر کرده است؛ در گفت و گو با خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، از انتشار آلبوم صوتی «گل آیین» در روزهای آینده خبر داد و گفت: این آلبوم در مرحله نهایی انتشار به سر می‌برد و تا یک هفته آینده به بازار موسیقی خواهد رسید.

وی هم چنین درباره قطعات آلبوم نیز عنوان کرد: برخی از این قطعات بار ها  و به شیوه های گوناگون اجرا شده و یکی از وجوه جالب توجه تکرار این اجراها این بود که در هر اجرا با توجه به حالات درونی هنرمند ویژگی تازه‌ای پیدا کرده‌اند.

جواهری درباره ویژگی‌های بارز مشکاتیان گفت: به باور من مشکاتیان تنها یک نوازنده و یا آهنگساز نبود. او را حتی با تعریف امروزی معلم هم نمی‌دانم. چراکه مشکاتیان هم چون معلمان زمانه ما نبود. او هر یک از هنرجویانش را منطبق با همان استعدادی تربیت می‌کرد که در وجودشان بود و به همین سبب شاگردانش هیچ یک چون دیگری نیست. کلاس درس این هنرمند محفل بحث در باب ادبیات کهن و معاصر ایران ، ردیف نوازی ، تحلیل ردیف ها و آثار قدما ، تکنیک‌های نوازندگی،بررسی شیوه های نوازندگی سایر هنرمندان ،  شناخت هنرمندان بنام و تاثیرگذار زمان ، تاریخ ، موسیقی کلاسیک و بسیاری از مباحث دیگر بود که در کلاس درس بسیاری از معلمان نمی بینیم. شاید یکی از ویژگی‌هایی که سبب نوشتن کتاب قطعاتی از آثار استاد مشکاتیان شد، این بود که او اجازه و امکان تجربه کردن را به شاگردانش می‌داد و انتشار کتاب و این آلبوم در واقع سپاس من از لطف وی در امکانی بود که برای شاگردانش فراهم می کرد تا خود را پیدا کنند.

جواهری هم چنین درباره لزوم انتشار آلبوم بیان کرد: کتاب مجموعه این آثار که پارتیتورهایی برای گروه نوازی ساز های ایرانی و تکنوازی سنتور هستند؛ در آموزشکده‌ها و دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند و به سبب پراکندگی آثار استاد مشکاتیان در بسیاری مواقع هنرجویان برای شنیدن این آثار و آشنایی شفاف تر با شیوه نواختن آن‌ها دچار مشکل بودند. به همین سبب نیاز به انتشار آلبوم صوتی این آثار احساس می‌شد.

این هنرمند درباره ویژگی‌های بارز آثار مشکاتیان عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های بارز آثار او که آن را به شاگردانش نیز می‌آموخت؛ استفاده خلاقانه از ردیف های قدما به خصوص ردیف میرزا عبدالله  بود. و این هنرمند اعتقاد ویژه ای به درونمایه و ساختار نغمات داشت و همیشه به دنبال ریشه ها و اصالت ها بود ،  آن چه امروز عدم استفاده از آن سبب عدم جذابیت در آثار موسیقی ایرانی می‌شود و رغبت شنیدن چندباره آنها را کم می‌کند.

این آلبوم مشتمل بر چند قطعه از جمله: «چهارمضراب شور»، «سماع آوا»(شور)، «خزان»(شور)،«مضراب پرانی شور»،«مضراب پرانی حسینی »(شور)، «مضراب پرانی لنگ »(شور)، «پیش درآمد ابوعطا»، «چهارمضراب ابوعطا »، «سیخی»، «ضربی ابوعطا»، «چند مضراب حجاز »، «چهارمضراب افشاری»، «پیش درآمد همایون»، «چهارمضراب همایون»، «چهار مضراب بیداد»، «چهارمضراب بیات راجه»، «کاروانیان»(راست پنجگاه)، «ضربی راست پنجگاه» و هم چنین «چند مضراب پنجگاه» است که و این این آلبوم اجرای آموزشی آثار کتاب است.

لینک خبر

test4418 test4387 test633