هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://

در گفت‌وگو با فارس عنوان شد – «گل آیین» مشکاتیان امروز منتشر شد

[27 اکتبر 2013]
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد  – «گل آیین» مشکاتیان امروز منتشر شد
ارسال به دوستان
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد
«گل آیین» مشکاتیان امروز منتشر شد

آلبوم موسیقی «گل آیین» مشتمل بر قطعاتی از ساخته‌های پرویز مشکاتیان، از امروز در فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی توزیع می‌شود.

خبرگزاری فارس: «گل آیین» مشکاتیان امروز منتشر شد

 

«علیرضا جواهری» نوازنده سنتور و از شاگردان پرویز مشکاتیان که آثار وی را به صورت آموزشی منتشر کرده است، درباره جزئیات اجرای این آلبوم به خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس توضیح داد: این سی دی اولین مجموعه از مجموعه سه گانۀ آثار آموزشی استاد پرویز مشکاتیان است که توسط موسسۀ فرهنگی هنری آوای چکاد منتشر می‌شود.

جواهری در توضیح این آلبوم گفت: در نواختن این آثار، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بارها به شیو‌ه‌ها و گونه‌های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک وحالت های متفاوت نواخته شده اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک های مختلف مضرابی و استفاده از آن ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند.

وی افزود: نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمات بوده است. بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ ها به خصوص در قطعات آرام تر مانند پیش درآمد ها، به صورت شناور اجرا می شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می شود. به جز دلیل بالا، در لحظاتی دیگر از اجرا، به خاطر تاکید بیشتر روی نکات آموزشی و بررسی دقیق تر حالات اجرایی، متر اجرا، کندتر شده است.

این هنرمند ادامه می‌دهد: از آنجا که در نت و نگارش مکتوب آثار موسیقی ، هیچ گاه نمی توان جان مایۀ اصلی نغمات و ظرایف خاص اجرایی را لحاظ کرد، در لحظاتی از کار، شاهد متفاوت بودن اجرا با نمونۀ نگارش شده ی آن خواهیم بود. برخی تک ریزها، چپ ریزها، تکیه ها، سرمضراب ها ، غلت ها و تحریر ها، از این جمله اند. امید است اجرای آموزشی این مجموعه باعث آشنایی هرچه بیشتر هنرجویان با حالات خاص اجرایی آثار هنرمند تاثیر گذار، زنده یاد پرویز مشکاتیان، شود.

وی درباره قطعات اجرا شده در این مجموعه نیز عنوان کرد: این آلبوم مشتمل بر ۱۸ قطعه از جمله: چهارمضراب شور، سماع آوا، خزان ، مضراب پرانی شور، مضراب پرانی حسینی و   مضراب پرانی لنگ در دستگاه شور و هم چنین پیش درآمد ابوعطا، چهارمضراب ابوعطا، سیخی – ضربی ابوعطا، چند مضراب حجاز، چهارمضراب افشاری، پیش درآمد همایون، چهارمضراب همایون، چهار مضراب بیداد، چهارمضراب بیات راجه، کاروانیان – (راست پنجگاه)، ضربی راست پنجگاه و چند مضراب پنجگاه است.

 

پیوند اصلی خبر – خبرگزاری فارس

test4418 test4387 test633