هشدار! برای استفاده بهتر از این وبسایت، باید JavaScript در مرورگر شما فعال باشد.
https://

با گردآوری و آوانگاری هوشنگ فراهانیمجموعه آثار «محمد رضا لطفی» منتشر شد – موسیقی ما

[10 مه 2021]
با گردآوری و آوانگاری هوشنگ فراهانیمجموعه آثار «محمد رضا لطفی» منتشر شد – موسیقی ما

موسیقی ما – مجموعه آثار استاد محمدرضا لطفی، هم‌زمان با هفتمین سالروز درگذشت این استاد برجستۀ موسیقی ایران منتشر شد.  این مجموعه شامل تمامی پیش‌درآمدها، رنگ‌‌ها، چهارمضراب‌‌ها، تصانیف و قطعات ضربی است که توسط هوشنگ فراهانی، گردآوری، آوانگاری و منتشر شده است.

هوشنگ فراهانی در بخش‌‌هایی از مقدمۀ این کتاب در توضیحی در جزئیات و انتشار این اثر می‌‌‌‌نویسد: «نگارش این آثار از سال ۱۳۸۵ به درخواست استاد محمدرضا لطفی و زیر نظر ایشان آغاز و تا سال ۱۳۹۲ به پایان رسید. درگذشت نابهنگام استاد محمدرضا لطفی در آستانۀ انتشار این اثر، موجب تأخیری طولانی در انتشار این کتاب شد. این مجموعه هم اکنون با اضافات و توضیحاتی در مورد چندین دهه فعالیت‌‌های مستمر گروه موسیقی شیدا به سرپرستی محمدرضا لطفی منتشر شده است. آثاری که در قالب سرودها و تصانیفی تحت عنوان «چاووش» یادآور بخش‌‌هایی از تاریخ تحولات اجتماعی وسیاسی ایران بوده است که به نوعی دگردیسی تازه‌‌ای در بیان موسیقی ایران پدید می‌‌آورد. نگارش برخی قطعات نایاب و منتشرنشده و نظارت محمدرضا لطفی بر روند نگارش تا سال ۱۳۹۲ از ویژگی‌‌های مهم این مجموعۀ مکتوب به شمار می‌‌رود.»

محمدرضا لطفی یکی از چهره‌‌های تأثیرگذار در موسیقی دستگاهی ایران بود که فعالیت گستردۀ هنری خود را از اواخر دهۀ چهل شمسی آغاز کرده و تا روزهای پایانی عمر خویش در دوازدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به کار تدریس، حفظ و اشاعۀُ موسیقی ایران پرداخت. نام و موسیقی وی ، نامی آشنا برای مردم ایران است که نواخته‌‌ها و سرودهایش با بخشی از تاریخ این سرزمین عجین گشته است.

«مجموعه آثار استاد محمد رضا لطفی» در ۵۵۲ صفحه در قطع رحلی به کوشش و آوانگاری هوشنگ فراهانی توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شده است.

https://www.musicema.com/node/399121

test4418 test4387 test633